Information: Se vår integritetspolicy. Denna webbplats är inte en del av en officiell myndighet och utfärdar inte gröna kort, endast information.

GREEN CARD | FÖRENTA STATERNA

Afrikanska länder i det amerikanska Green Card-lotteriet

Varje år deltar miljontals sökande i det amerikanska Green Card-lotteriet. Vi har sammanställt den statistik som publicerats av utrikesdepartementet på travel.state.gov för att ge dig nyckeltalen för afrikanska medborgares deltagande i Green Card-lotteriet.

Hur många afrikaner deltar i lotteriet?

Cirka 50% av de sökande till Green Card-lotteriet har varit medborgare i ett afrikanskt land under de senaste åren för vilka statistik finns tillgänglig.

År201920202021
Antal afrikanska registrerade företag7 832 8948 145 3903 100 982
Totalt antal registreringsfiler14 352 01314 722 7986 741 128
Andel afrikanska registranter55%55%46%
Procentandel av afrikaner som registrerat sig för Green Card-lotteriet

Vilka är de viktigaste afrikanska länderna som de sökande kommer från?

Här är antalet ansökningar om Green Card-lotteriet för 20 viktigaste afrikanska länderna. De senaste siffrorna från utrikesdepartementet omfattar åren 2019 till 2021:

Afrikanska länder201920202021
Kongo Kinshasa617 573924 918593 917
Etiopien781 945775 252401 661
Egypten525 593525 717327 401
Ghana2 010 5311 905 520298 151
Sudan276 827327 475232 832
Algeriet227 019252 684221 212
Marocko203 581253 336161 349
Kamerun310 373310 802150 970
Kenya322 307398 959102 018
Benin128 911150 38692 847
Liberia438 333459 00571 724
Togo231 564259 81968 994
Sierra Leone1 005 370947 80357 779
Guinea179 735142 00847 607
Elfenbenskusten160 790145 91335 090
Uganda33 46037 07926 852
Rwanda41 52650 71126 612
Kongo Brazzaville21 79325 59221 958
Senegal44 78533 06316 920
Eritrea26 12117 87216 610
De viktigaste afrikanska länderna efter antal deltagare i det amerikanska green card-lotteriet

Vilka är lotterivinnarna från afrikanska länder?

Utrikesdepartementet offentliggör också det antal visum som varje år erhålls genom mångfaldsprogrammet. Dessa lotteriresultat publiceras per geografiskt område och delas upp per land.

Här är antalet visum som erhållits genom Grönt kort-lotteriet för de 20 största afrikanska länderna mellan 2018 och 2022:

Afrikanska länder20182019202020212022
Marocko1011113271911262559
Algeriet134616497838142380
Egypten3466331212974472147
Kamerun162616614606531705
Sudan168015484032491704
Kenya122012073932781157
Kongo Kinshasa28743096478592903
Togo664757208186838
Rwanda277338115155661
Etiopien2106169633967621
Liberia12496538946531
Elfenbenskusten38642476144383
Guinea1553003841377
Ghana777640111229355
Angola2060917293
Benin2373649258266
Sydafrika17518038106266
Sierra Leone1191721370207
Uganda1771336469206
Libyen47722459192
Antal visum som utfärdats av Diversity Visa Program för de viktigaste afrikanska länderna