Informasjon: Se vår personvernerklæring. Dette nettstedet er ikke en del av et offisielt myndighetsorgan og utsteder ikke grønne kort, kun informasjon.

GREEN CARD | USA

Afrikanske land i det amerikanske Green Card-lotteriet

Hvert år deltar millioner av søkere i det amerikanske Green Card-lotteriet. Vi har samlet statistikken publisert av utenriksdepartementet på travel.state.gov for å gi deg nøkkeltallene for afrikanske statsborgeres deltakelse i Green Card-lotteriet.

Hvor mange afrikanere deltar i lotteriet?

Rundt 50 % av søkerne til Green Card-lotteriet har vært statsborgere i et afrikansk land de siste årene det finnes statistikk for.

År201920202021
Antall afrikanske registranter7 832 8948 145 3903 100 982
Totalt antall registreringsfiler14 352 01314 722 7986 741 128
Andel afrikanske registranter55%55%46%
Prosentandel av afrikanere som er registrert for Green Card-lotteriet

Hvilke afrikanske land kommer søkerne hovedsakelig fra?

Her er antall søknader til Green Card-lotteriet for de 20 viktigste afrikanske landene. De siste tallene som utenriksdepartementet har publisert, gjelder for årene 2019 til 2021:

Afrikanske land201920202021
Kongo Kinshasa617 573924 918593 917
Etiopia781 945775 252401 661
Egypt525 593525 717327 401
Ghana2 010 5311 905 520298 151
Sudan276 827327 475232 832
Algerie227 019252 684221 212
Marokko203 581253 336161 349
Kamerun310 373310 802150 970
Kenya322 307398 959102 018
Benin128 911150 38692 847
Liberia438 333459 00571 724
Togo231 564259 81968 994
Sierra Leone1 005 370947 80357 779
Guinea179 735142 00847 607
Elfenbenskysten160 790145 91335 090
Uganda33 46037 07926 852
Rwanda41 52650 71126 612
Kongo Brazzaville21 79325 59221 958
Senegal44 78533 06316 920
Eritrea26 12117 87216 610
De viktigste afrikanske landene etter antall deltakere i USAs green card-lotteri

Hvem er lotterivinnerne fra afrikanske land?

Utenriksdepartementet offentliggjør også antall visum som hvert år tildeles gjennom mangfoldsprogrammet. Disse lotteriresultatene publiseres etter geografisk område og fordelt på land.

Her er antall visum oppnådd gjennom Grønt kort-lotteriet for de 20 største afrikanske landene mellom 2018 og 2022:

Afrikanske land20182019202020212022
Marokko1011113271911262559
Algerie134616497838142380
Egypt3466331212974472147
Kamerun162616614606531705
Sudan168015484032491704
Kenya122012073932781157
Kongo Kinshasa28743096478592903
Togo664757208186838
Rwanda277338115155661
Etiopia2106169633967621
Liberia12496538946531
Elfenbenskysten38642476144383
Guinea1553003841377
Ghana777640111229355
Angola2060917293
Benin2373649258266
Sør-Afrika17518038106266
Sierra Leone1191721370207
Uganda1771336469206
Libya47722459192
Antall visum utstedt av Diversity Visa Program for de viktigste afrikanske landene