USA

GREEN CARD | STATELE UNITE

Țările africane în loteria americană a Green Card

În fiecare an, milioane de solicitanți participă la loteria americană a Green Card. Am compilat statisticile publicate de Departamentul de Stat pe travel.state.gov pentru a vă oferi cifrele cheie privind participarea cetățenilor africani la loteria pentru Green Card.

Câți africani participă la loto?

Aproximativ 50 % dintre solicitanții la loteria Green Card au fost cetățeni ai unei țări africane în ultimii ani pentru care sunt disponibile statistici.

Ani201920202021
Numărul de solicitanți africani înregistrați7 832 8948 145 3903 100 982
Total fișiere de înregistrare14 352 01314 722 7986 741 128
Ponderea persoanelor înregistrate din Africa55%55%46%
Procentul de africani înregistrați pentru loteria Green Card

Care sunt principalele țări africane din care provin candidații?

Iată numărul de solicitări pentru loteria cărților verzi pentru principalele 20 de țări africane. Cele mai recente cifre publicate de Departamentul de Stat acoperă anii 2019 – 2021:

Țările africane201920202021
Congo Kinshasa617 573924 918593 917
Etiopia781 945775 252401 661
Egipt525 593525 717327 401
Ghana2 010 5311 905 520298 151
Sudan276 827327 475232 832
Algeria227 019252 684221 212
Maroc203 581253 336161 349
Camerun310 373310 802150 970
Kenya322 307398 959102 018
Benin128 911150 38692 847
Liberia438 333459 00571 724
Togo231 564259 81968 994
Sierra Leone1 005 370947 80357 779
Guineea179 735142 00847 607
Coasta de Fildeș160 790145 91335 090
Uganda33 46037 07926 852
Rwanda41 52650 71126 612
Congo Brazzaville21 79325 59221 958
Senegal44 78533 06316 920
Eritreea26 12117 87216 610
Principalele țări africane în funcție de numărul de participanți la loteria americană a cărților verzi

Cine sunt câștigătorii loteriei din țările africane?

Departamentul de Stat publică, de asemenea, numărul de vize obținute în fiecare an prin programul de diversitate. Aceste rezultate ale loteriei sunt publicate pe zone geografice și defalcate pe țări.

Iată numărul de vize obținute prin loteria Green Card pentru primele 20 de țări africane între 2018 și 2022:

Țările africane20182019202020212022
Maroc1011113271911262559
Algeria134616497838142380
Egipt3466331212974472147
Camerun162616614606531705
Sudan168015484032491704
Kenya122012073932781157
Congo Kinshasa28743096478592903
Togo664757208186838
Rwanda277338115155661
Etiopia2106169633967621
Liberia12496538946531
Coasta de Fildeș38642476144383
Guineea1553003841377
Ghana777640111229355
Angola2060917293
Benin2373649258266
Africa de Sud17518038106266
Sierra Leone1191721370207
Uganda1771336469206
Libia47722459192
Numărul de vize eliberate în cadrul Programului de vize pentru diversitate pentru principalele țări africane