Tietoja: Tutustu tietosuojakäytäntöihimme. Tämä verkkosivusto ei ole osa virallista valtion virastoa, eikä se myönnä vihreitä kortteja, vaan ainoastaan tietoa.

GREEN CARD | YHDYSVALLAT

Afrikan maat Yhdysvaltain Green Card arpajaisissa

Joka vuosi miljoonat hakijat osallistuvat amerikkalaisen vihreän kortin arvontaan. Olemme koonneet ulkoministeriön travel.state.gov-sivustolla julkaisemat tilastot ja antaneet sinulle keskeiset luvut Afrikan kansalaisten osallistumisesta vihreän kortin arvontaan.

Kuinka monta afrikkalaista osallistuu arvontaan?

Noin 50 prosenttia Green Card arvontaan osallistuneista hakijoista on ollut jonkin Afrikan maan kansalaisia viime vuosina, joista on saatavilla tilastoja.

Vuodet201920202021
Afrikkalaisten rekisteröijien määrä7 832 8948 145 3903 100 982
Rekisteröintitiedostot yhteensä14 352 01314 722 7986 741 128
Afrikkalaisten rekisteröijien osuus55%55%46%
Vihreän kortin arvontaan rekisteröityneiden afrikkalaisten prosenttiosuus

Mistä Afrikan maista hakijat ovat pääasiassa kotoisin?

Seuraavassa esitetään hakemusten määrä vihreän kortin arvontaan 20 tärkeimmän Afrikan maan osalta. Viimeisimmät ulkoministeriön julkaisemat luvut kattavat vuodet 2019-2021:

Afrikan maat201920202021
Kongo Kinshasa617 573924 918593 917
Etiopia781 945775 252401 661
Egypti525 593525 717327 401
Ghana2 010 5311 905 520298 151
Sudan276 827327 475232 832
Algeria227 019252 684221 212
Marokko203 581253 336161 349
Kamerun310 373310 802150 970
Kenia322 307398 959102 018
Benin128 911150 38692 847
Liberia438 333459 00571 724
Togo231 564259 81968 994
Sierra Leone1 005 370947 80357 779
Guinea179 735142 00847 607
Norsunluurannikko160 790145 91335 090
Uganda33 46037 07926 852
Ruanda41 52650 71126 612
Kongo Brazzaville21 79325 59221 958
Senegal44 78533 06316 920
Eritrea26 12117 87216 610
Tärkeimmät Afrikan maat Yhdysvaltain vihreän kortin arvontaan osallistuneiden määrän mukaan jaoteltuna

Keitä ovat Afrikan maiden lottovoittajat?

Ulkoministeriö julkaisee myös moninaisuusohjelman kautta vuosittain saatujen viisumien määrän. Lottotulokset julkaistaan maantieteellisesti ja maittain eriteltyinä.

Seuraavassa esitetään 20 tärkeimmän Afrikan maan Vihreä Kortti arvonnassa saamien viisumien määrä vuosina 2018-2022:

Afrikan maat20182019202020212022
Marokko1011113271911262559
Algeria134616497838142380
Egypti3466331212974472147
Kamerun162616614606531705
Sudan168015484032491704
Kenia122012073932781157
Kongo Kinshasa28743096478592903
Togo664757208186838
Ruanda277338115155661
Etiopia2106169633967621
Liberia12496538946531
Norsunluurannikko38642476144383
Guinea1553003841377
Ghana777640111229355
Angola2060917293
Benin2373649258266
Etelä-Afrikka17518038106266
Sierra Leone1191721370207
Uganda1771336469206
Libya47722459192
Monimuotoisuusviisumiohjelmassa myönnettyjen viisumien määrä tärkeimmille Afrikan maille.