Information: Se vår integritetspolicy. Denna webbplats är inte en del av en officiell myndighet och utfärdar inte gröna kort, endast information.

GREEN CARD | FÖRENTA STATERNA

Green Card-lotteriet för europeiska länder

Varje år deltar miljontals sökande i det amerikanska Green Card-lotteriet. Vi har sammanställt den statistik som publicerats av utrikesdepartementet på travel.state.gov för att ge dig nyckeltalen för europeiska medborgares deltagande i Green Card-lotteriet.

Hur många européer deltar i Green Card-lotteriet?

Cirka 30% av de sökande till Green Card-lotteriet har varit medborgare i ett europeiskt land under de senaste åren för vilka statistik finns tillgänglig.

År201920202021
Antal europeiska registrerade företag4 349 5554 072 3242 014 089
Totalt antal registreringsfiler14 352 01314 722 7986 741 128
Procentandel av europeiska registranter30%28%30%
Procentandel européer som registrerat sig för Green Card-lotteriet

Vilka är de viktigaste europeiska länderna som de sökande kommer från?

Här är antalet ansökningar om Green Card-lotteriet för de 20 viktigaste europeiska länderna. De senaste siffrorna från utrikesdepartementet omfattar åren 2019 till 2021:

Europeiska länder201920202021
Uzbekistan1 813 3571 674 787466 480
Ryssland240 323289 910260 292
Ukraina665 764586 088210 570
Moldavien323 102200 204135 992
Albanien172 817181 270128 871
Turkiet188 579221 271128 743
Vitryssland107 22398 61783 001
Armenien102 65379 62868 309
Kazakstan55 68682 18067 593
Tadzjikistan62 58177 74563 944
Kirgizistan46 04577 54055 178
Azerbajdzjan93 73691 13752 659
Georgien56 78161 29250 272
Tyskland45 94738 61830 417
Turkmenistan15 05723 36223 907
Italien35 32628 94722 693
Frankrike34 07727 30419 947
Polen38 53925 21516 150
Rumänien35 36723 83015 637
Bulgarien30 64922 69614 407
De viktigaste europeiska länderna när det gäller antalet deltagare i det amerikanska green card-lotteriet

Vilka lotterivinnare kommer från europeiska länder?

Utrikesdepartementet offentliggör också det antal visum som varje år erhålls genom mångfaldsprogrammet. Dessa lotteriresultat publiceras per geografiskt område och delas upp per land.

Här är antalet visum som erhållits tack vare Grönt kort-lotteriet för de 20 största europeiska länderna mellan 2018 och 2022:

Europeiska länder20182019202020212022
Ryssland2 1752 5069474142 784
Ukraina2 6532 0621 1019382 636
Uzbekistan2 05882331489 2 413
Albanien2 6302 2844606532 054
Kirgizistan3833831493581 394
Turkiet1 8211 3877085881 330
Armenien1 6621 3133731331 308
Georgien6766623992651 290
Kazakstan514576392325865
Vitryssland828929361503863
Tadzjikistan698919159243723
Azerbajdzjan508822189188720
Turkmenistan15717761235547
Moldavien574626226168481
Tyskland3112039288309
Kosovo230232113114295
Nordmakedonien2841946161224
Polen2772153792192
Rumänien19924294106188
Italien16214166120161
Antal visum som utfärdats inom ramen för programmet för mångfaldsvisum för de viktigaste europeiska länderna