USA

GREEN CARD | STATELE UNITE

Loteria cărților verzi pentru țările europene

În fiecare an, milioane de solicitanți participă la loteria americană a Green Card. Am compilat statisticile publicate de Departamentul de Stat pe site-ul travel.state.gov pentru a vă oferi cifrele cheie privind participarea cetățenilor europeni la loteria Green Card.

Câți europeni participă la loteria cărților verzi?

Aproximativ 30 % dintre solicitanții la loteria Green Card au fost cetățeni ai unei țări europene în ultimii ani pentru care există statistici disponibile.

Ani201920202021
Numărul de solicitanți de înregistrare europeni4 349 5554 072 3242 014 089
Total fișiere de înregistrare14 352 01314 722 7986 741 128
Procentul de înregistrați europeni30%28%30%
Procentul europenilor înscriși la loteria pentru Green Card

Care sunt principalele țări europene din care provin candidații?

Iată numărul de solicitări pentru loteria cărții verzi pentru principalele 20 de țări europene. Cele mai recente cifre publicate de Departamentul de Stat acoperă anii 2019 – 2021:

Țările europene201920202021
Uzbekistan1 813 3571 674 787466 480
Rusia240 323289 910260 292
Ucraina665 764586 088210 570
Moldova323 102200 204135 992
Albania172 817181 270128 871
Turcia188 579221 271128 743
Belarus107 22398 61783 001
Armenia102 65379 62868 309
Kazahstan55 68682 18067 593
Tadjikistan62 58177 74563 944
Kârgâzstan46 04577 54055 178
Azerbaidjan93 73691 13752 659
Georgia56 78161 29250 272
Germania45 94738 61830 417
Turkmenistan15 05723 36223 907
Italia35 32628 94722 693
Franța34 07727 30419 947
Polonia38 53925 21516 150
România35 36723 83015 637
Bulgaria30 64922 69614 407
Principalele țări europene în funcție de numărul de participanți la loteria americană a cărților verzi

Ce câștigători la loto provin din țări europene?

Departamentul de Stat publică, de asemenea, numărul de vize obținute în fiecare an prin programul de diversitate. Aceste rezultate ale loteriei sunt publicate pe zone geografice și defalcate pe țări.

Iată numărul de vize obținute datorită loteriei Green Card pentru principalele 20 de țări europene între 2018 și 2022:

Țările europene20182019202020212022
Rusia2 1752 5069474142 784
Ucraina2 6532 0621 1019382 636
Uzbekistan2 05882331489 2 413
Albania2 6302 2844606532 054
Kârgâzstan3833831493581 394
Turcia1 8211 3877085881 330
Armenia1 6621 3133731331 308
Georgia6766623992651 290
Kazahstan514576392325865
Belarus828929361503863
Tadjikistan698919159243723
Azerbaidjan508822189188720
Turkmenistan15717761235547
Moldova574626226168481
Germania3112039288309
Kosovo230232113114295
Macedonia de Nord2841946161224
Polonia2772153792192
România19924294106188
Italia16214166120161
Numărul de vize eliberate în cadrul Programului de vize pentru diversitate pentru principalele țări europene