Tietoja: Tutustu tietosuojakäytäntöihimme. Tämä verkkosivusto ei ole osa virallista valtion virastoa, eikä se myönnä vihreitä kortteja, vaan ainoastaan tietoa.

GREEN CARD | YHDYSVALLAT

Vihreän kortin arvonta Euroopan maissa

Joka vuosi miljoonat hakijat osallistuvat amerikkalaisen vihreän kortin arvontaan. Olemme koonneet ulkoministeriön travel.state.gov-sivustolla julkaisemat tilastot ja antaneet sinulle keskeiset luvut Euroopan kansalaisten osallistumisesta vihreän kortin arvontaan.

Kuinka monta eurooppalaista osallistuu vihreän kortin arvontaan?

Noin 30 prosenttia Green Card arvontaan osallistuneista hakijoista on ollut jonkin Euroopan maan kansalaisia viime vuosina, joista on saatavilla tilastoja.

Vuodet201920202021
Eurooppalaisten rekisteröijien määrä4 349 5554 072 3242 014 089
Rekisteröintitiedostot yhteensä14 352 01314 722 7986 741 128
Prosenttiosuus eurooppalaisista rekisteröijistä30%28%30%
Vihreän kortin arvontaan ilmoittautuneiden eurooppalaisten prosenttiosuus

Mistä Euroopan maista hakijat tulevat pääasiassa?

Seuraavassa esitetään vihreän kortin arvontaan osallistuneiden hakemusten määrä 20 tärkeimmässä Euroopan maassa. Viimeisimmät ulkoministeriön julkaisemat luvut kattavat vuodet 2019-2021:

Euroopan maat201920202021
Uzbekistan1 813 3571 674 787466 480
Venäjä240 323289 910260 292
Ukraina665 764586 088210 570
Moldova323 102200 204135 992
Albania172 817181 270128 871
Turkki188 579221 271128 743
Valko-Venäjä107 22398 61783 001
Armenia102 65379 62868 309
Kazakstan55 68682 18067 593
Tadžikistan62 58177 74563 944
Kirgisia46 04577 54055 178
Azerbaidžan93 73691 13752 659
Georgia56 78161 29250 272
Saksa45 94738 61830 417
Turkmenistan15 05723 36223 907
Italia35 32628 94722 693
Ranska34 07727 30419 947
Puola38 53925 21516 150
Romania35 36723 83015 637
Bulgaria30 64922 69614 407
Tärkeimmät Euroopan maat Yhdysvaltojen vihreän kortin arvontaan osallistuvien määrän mukaan mitattuna.

Keitä ovat Euroopan maiden lottovoittajat?

Ulkoministeriö julkaisee myös moninaisuusohjelman kautta vuosittain saatujen viisumien määrän. Lottotulokset julkaistaan maantieteellisesti ja maittain eriteltyinä.

Seuraavassa esitetään vihreä kortti arvonnan ansiosta saatujen viisumien määrä 20 tärkeimmässä Euroopan maassa vuosina 2018-2022:

Euroopan maat20182019202020212022
Venäjä2 1752 5069474142 784
Ukraina2 6532 0621 1019382 636
Uzbekistan2 05882331489 2 413
Albania2 6302 2844606532 054
Kirgisia3833831493581 394
Turkki1 8211 3877085881 330
Armenia1 6621 3133731331 308
Georgia6766623992651 290
Kazakstan514576392325865
Valko-Venäjä828929361503863
Tadžikistan698919159243723
Azerbaidžan508822189188720
Turkmenistan15717761235547
Moldova574626226168481
Saksa3112039288309
Kosovo230232113114295
Pohjois-Makedonia2841946161224
Puola2772153792192
Romania19924294106188
Italia16214166120161
Monimuotoisuusviisumiohjelman puitteissa myönnettyjen viisumien määrä tärkeimmille Euroopan maille.