Informasjon: Se vår personvernerklæring. Dette nettstedet er ikke en del av et offisielt myndighetsorgan og utsteder ikke grønne kort, kun informasjon.

GREEN CARD | USA

Green Card-lotteriet for europeiske land

Hvert år deltar millioner av søkere i det amerikanske Green Card-lotteriet. Vi har samlet statistikken som utenriksdepartementet har publisert på travel.state.gov for å gi deg nøkkeltallene for europeiske borgeres deltakelse i Green Card-lotteriet.

Hvor mange europeere deltar i Green Card-lotteriet?

Rundt 30 % av søkerne til Green Card-lotteriet har vært statsborgere i et europeisk land i løpet av de siste årene det finnes statistikk for.

År201920202021
Antall europeiske registranter4 349 5554 072 3242 014 089
Totalt antall registreringsfiler14 352 01314 722 7986 741 128
Prosentandel av europeiske registranter30%28%30%
Prosentandel av europeere som er registrert for Green Card-lotteriet

Hvilke europeiske land kommer søkerne hovedsakelig fra?

Her er antall søknader til Green Card-lotteriet for de 20 viktigste europeiske landene. De siste tallene som utenriksdepartementet har publisert, gjelder for årene 2019 til 2021:

Europeiske land201920202021
Usbekistan1 813 3571 674 787466 480
Russland240 323289 910260 292
Ukraina665 764586 088210 570
Moldova323 102200 204135 992
Albania172 817181 270128 871
Tyrkia188 579221 271128 743
Hviterussland107 22398 61783 001
Armenia102 65379 62868 309
Kasakhstan55 68682 18067 593
Tadsjikistan62 58177 74563 944
Kirgisistan46 04577 54055 178
Aserbajdsjan93 73691 13752 659
Georgia56 78161 29250 272
Tyskland45 94738 61830 417
Turkmenistan15 05723 36223 907
Italia35 32628 94722 693
Frankrike34 07727 30419 947
Polen38 53925 21516 150
Romania35 36723 83015 637
Bulgaria30 64922 69614 407
De viktigste europeiske landene når det gjelder antall deltakere i det amerikanske greencard-lotteriet

Hvilke lotterivinnere kommer fra europeiske land?

Utenriksdepartementet offentliggjør også hvor mange visum som hvert år tildeles gjennom mangfoldsprogrammet. Disse lotteriresultatene publiseres etter geografisk område og fordelt på land.

Her er antall visum oppnådd takket være Grønt kort-lotteriet for de 20 viktigste europeiske landene mellom 2018 og 2022:

Europeiske land20182019202020212022
Russland2 1752 5069474142 784
Ukraina2 6532 0621 1019382 636
Usbekistan2 05882331489 2 413
Albania2 6302 2844606532 054
Kirgisistan3833831493581 394
Tyrkia1 8211 3877085881 330
Armenia1 6621 3133731331 308
Georgia6766623992651 290
Kasakhstan514576392325865
Hviterussland828929361503863
Tadsjikistan698919159243723
Aserbajdsjan508822189188720
Turkmenistan15717761235547
Moldova574626226168481
Tyskland3112039288309
Kosovo230232113114295
Nord-Makedonia2841946161224
Polen2772153792192
Romania19924294106188
Italia16214166120161
Antall visum utstedt i henhold til Diversity Visa Program for de viktigste europeiske landene