USA

GREEN CARD | STATELE UNITE

Țările asiatice în loteria americană a Green Card

În fiecare an, milioane de solicitanți participă la loteria americană a Green Card. Am compilat statisticile publicate de Departamentul de Stat pe travel.state.gov pentru a vă oferi cifrele cheie privind participarea cetățenilor asiatici la loteria Green Card.

Câți asiatici participă la loto?

În ultimii ani pentru care sunt disponibile statistici, între 15% și 20% dintre solicitanții la loteria Green Card au fost cetățeni ai unei țări asiatice.

Ani201920202021
Numărul de solicitanți de înregistrare asiatici1 871 8241 952 4891 281 046
Total fișiere de înregistrare14 352 01314 722 7986 741 128
Ponderea solicitanților de înregistrare din Asia13%13%19%
Proporția de asiatici înregistrați la loteria Green Card

Care sunt principalele țări asiatice din care provin candidații?

Iată numărul de solicitări la loteria Green Card pentru cele 20 de țări asiatice principale. Cele mai recente cifre publicate de Departamentul de Stat acoperă anii 2019 – 2021:

Țările asiatice201920202021
Nepal684 180637 696421 765
Iran453 242709 469404 863
Afganistan35 93958 71160 602
Cambodgia179 662109 88146 110
Sri Lanka53 39647 70541 595
Yemen141 67962 38941 495
Jordan39 09242 11636 815
Irak47 36840 85231 197
Arabia Saudită40 11441 01930 844
Taiwan30 60331 64024 645
Birmania20 07829 50421 555
Japonia24 89521 67417 181
Hong Kong6 3585 45115 471
Thailanda10 96912 35414 187
Siria20 12414 16811 424
Mongolia10 54611 2429 871
Israel14 23412 7278 793
Indonezia10 97010 6918 440
Emiratele Arabe Unite10 28110 9648 030
Liban12 86811 1847 250
Principalele țări asiatice în funcție de numărul de participanți la loteria americană a cărților verzi

Cine sunt câștigătorii loteriei din țările asiatice?

Departamentul de Stat publică, de asemenea, numărul de vize obținute în fiecare an prin programul de diversitate. Aceste rezultate ale loteriei sunt publicate pe zone geografice și defalcate pe țări.

Iată numărul de vize obținute prin loteria Cărții Verzi pentru primele 20 de țări asiatice între 2018 și 2022:

Țările asiatice20182019202020212022
Nepal3 3072 7952 0851 3723 345
Iran3182981312442 024
Afganistan23126516587723
Jordan254330266542713
Irak2972648630650
Yemen287013228625
Sri Lanka360331225438583
Arabia Saudită218262143117450
Birmania1252108296422
Japonia164223135237331
Taiwan174180142178301
Siria55833684240
Liban447726107209
Mongolia160143114197196
Cambodgia121866951166
Thailanda32603651142
Indonezia64635885106
Kuweit81513752106
Emiratele Arabe Unite6478715085
Bhutan72051880
Numărul de vize eliberate în cadrul Programului de vize pentru diversitate pentru principalele țări asiatice