GREEN CARD | YHDYSVALLAT

Aasian maat Yhdysvaltain Green Card arvonnassa

Joka vuosi miljoonat hakijat osallistuvat amerikkalaisen Green Card arvontaan. Olemme koonneet ulkoministeriön travel.state.gov-sivustolla julkaisemat tilastot ja antaneet sinulle keskeiset luvut Aasian kansalaisten osallistumisesta vihreän kortin arvontaan.

Kuinka moni aasialainen osallistuu arvontaan?

Noin 15-20 prosenttia Green Card arvontaan osallistuneista hakijoista oli Aasian maiden kansalaisia viime vuosina, joista on saatavilla tilastoja.

Vuodet201920202021
Aasialaisten rekisteröijien määrä1 871 8241 952 4891 281 046
Rekisteröintitiedostot yhteensä14 352 01314 722 7986 741 128
Aasialaisten rekisteröijien osuus13%13%19%
Green Card arvontaan rekisteröityneiden aasialaisten osuus

Mistä Aasian maista ehdokkaat ovat pääasiassa kotoisin?

Seuraavassa on esitetty 20 tärkeimmän Aasian maan hakemusten määrä Green Card arvonnassa. Viimeisimmät ulkoministeriön julkaisemat luvut kattavat vuodet 2019-2021:

Aasian maat201920202021
Nepal684 180637 696421 765
Iran453 242709 469404 863
Afganistan35 93958 71160 602
Kambodža179 662109 88146 110
Sri Lanka53 39647 70541 595
Jemen141 67962 38941 495
Jordan39 09242 11636 815
Irak47 36840 85231 197
Saudi-Arabia40 11441 01930 844
Taiwan30 60331 64024 645
Burma20 07829 50421 555
Japani24 89521 67417 181
Hong Kong6 3585 45115 471
Thaimaa10 96912 35414 187
Syyria20 12414 16811 424
Mongolia10 54611 2429 871
Israel14 23412 7278 793
Indonesia10 97010 6918 440
Yhdistyneet arabiemiirikunnat10 28110 9648 030
Libanon12 86811 1847 250
Tärkeimmät Aasian maat Yhdysvaltain Green Card arvontaan osallistuneiden määrän mukaan jaoteltuna

Keitä ovat Aasian maiden lottovoittajat?

Ulkoministeriö julkaisee myös moninaisuusohjelman kautta vuosittain saatujen viisumien määrän. Lottotulokset julkaistaan maantieteellisesti ja maittain eriteltyinä.

Seuraavassa esitetään 20 tärkeimmän Aasian maan Vihreä Kortti arvonnan kautta saamien viisumien määrä vuosina 2018-2022:

Aasian maat20182019202020212022
Nepal3 3072 7952 0851 3723 345
Iran3182981312442 024
Afganistan23126516587723
Jordan254330266542713
Irak2972648630650
Jemen287013228625
Sri Lanka360331225438583
Saudi-Arabia218262143117450
Burma1252108296422
Japani164223135237331
Taiwan174180142178301
Syyria55833684240
Libanon447726107209
Mongolia160143114197196
Kambodža121866951166
Thaimaa32603651142
Indonesia64635885106
Kuwait81513752106
Yhdistyneet arabiemiirikunnat6478715085
Bhutan72051880
Monimuotoisuusviisumiohjelmasta myönnettyjen viisumien määrä tärkeimmille Aasian maille.